Nowości

Turbacz

Układ pasm gorczańskich przypomina rozgwiazdę, której środek stanowi Turbacz (1310 m) – najwyższa góra tej grupy. Jest to wybitny i przepiękny szczyt, zaliczany do Korony Gór Polski.
Na Turbacz można dostać się bezpośrednio znakowanymi szlakami turystycznymi z Rabki – Zdroju, Koninek, Niedźwiedzia, Rzek, Krościenka nad Dunajcem, Łopusznej i Nowego Targu. Oczywiście gęstość tras znakowanych na terenie całych Gorców pozwala na bezproblemowe dojście również z pozostałych, sąsiednich miejscowości. Najkrótszą bezpośrednią trasą znakowaną jest szlak zielony z Kowańca (dzielnicy Nowego Targu), który prowadzi kolejno przez: Długą Polanę, polanę Brożek, Bukowinę Waksmundzką (1105 m), polanę Świderowa, i polanę Długie Młaki. Przez Turbacz przebiega Główny Szlak Beskidzki, koloru czerwonego, którego gorczański odcinek rozpoczyna się w Rabce – Zdrój, a kończy się w Krościenku nad Dunajcem.
Na szczycie Turbacza znajduje się okazałe schronisko PTTK, które właściwe jest już trzecim obiektem tego typu na tej górze. Pierwszy, drewniany budynek powstał staraniem Oddziału Gorczańskiego PTT z Nowego Targu, na Polanie Wisielakówka, w 1925 r. Było to pierwsze schronisko w Gorcach. W 1927 r. budynek otrzymał imię Władysława Orkana – niezwykle poważanego w tych okolicach pisarza. W roku 1933 schronisko spłonęło, podpalone prawdopodobnie przez kłusowników, którym łowy utrudniali zamieszkujący w budynku leśnicy. Jego coraz mniej dostrzegalne pozostałości znajdują się blisko żółtego szlaku do Nowego Targu. Na lokalizację następnego schroniska wybrano miejsce poniżej szczytu. Nowy obiekt został uruchomiony w 1936 r. Ponieważ od początku wojny, schronisko to było wykorzystywane jako miejsce przyjmowania uciekinierów z Podhala oraz schronienie partyzantów, budynek przejęli żołnierze wojsk okupacyjnych. W 1943 r. schronisko zostało spalone przez partyzantów AK w celu likwidacji punktu oporu Niemców. Obecny obiekt, wybudowany na miejscu poprzedniego schroniska, został oddany do użytku po pięcioletniej budowie, w 1958 r. Ponownie zyskał on imię Władysława Orkana. Jest to potężny murowany budynek oferujący aż 110 miejsc noclegowych.
Obok schroniska usytuowana jest niewielka, drewniana budowla w której znajduje się otwarty w 1980 r. Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK. W salach ekspozycyjnych przedstawiona jest historia schronisk karpackich oraz dzieje Gorców podczas II Wojny Światowej. Jest tu także bogata ekspozycja dotycząca życia i twórczości Władysława Orkana.
Z okien schroniska roztacza się fascynująca panorama Tatr, Pienin i Podhala, aczkolwiek najpiękniejsze widoki są z pobliskiego szczytu Czoła Turbacza (1259 m), z którego można podziwiać Beskid Wyspowy oraz pozostałe szczyty Gorców.
Przepiękne widoki z gorczańskich polan i szczytów co roku przyciągają rzesze turystów, a Turbacz, jako najwyższa góra tej grupy stanowi jakby centrum życia turystycznego tych terenów. Przez schronisko przewijają się zarówno wytrawni „wędrowcy”, jak i niezbyt doświadczeni wycieczkowicze. Mnogość szlaków oraz ścieżek edukacyjnych powodują że podczas wycieczek, ciężko jest nie spotkać jakiegoś turysty… na szczęście są to ludzie którzy również są zauroczeni tymi okolicami.

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top