Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Wąwóz Królowej Jadwigi
Wąwóz Królowej Jadwigi

Wąwóz Królowej Jadwigi

Sandomierz zbudowany został na skałach lessowych. Są one miękkie, co pozwoliło między innymi na łatwe drążenie piwnic pod kupieckimi domami. Less to nie tylko skała niezbyt twarda, ale także nieodporna na erozję wodną i wiatrową. Poddaje się łatwo wypłukiwaniu i wywiewaniu. To właśnie dzięki tym jej właściwościom w okolicach Sandomierza znaleźć można wiele ciekawych wąwozów.

Najbardziej znanym jest niewątpliwie Wąwóz Królowej Jadwigi. Ma on długość około pół kilometra. Rozpoczyna się przy okalającej Stare Miasto obwodnicy, a kończy pod kościołem pod wezwaniem Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła. Nazwa Wąwozu nie jest przypadkowa. Królowa Jadwiga często i bardzo chętnie bywała w Sandomierzu. Szczególnie zaś upodobała sobie kościół świętego Pawła. Podanie głosi, że lubiła także spacery w jego okolicy i często zapuszczała się do malowniczego zakątka jakim jest Wąwóz. Aby upamiętnić te wydarzenia nadano mu imię Królowej.

Wąwóz Królowej Jadwigi jest to formacja skalna typowa dla terenów lessowych. Wąwóz powstał na skutek wymywania drobinek skalnych przez wodę oraz wywiewania przez wiatr. Powstały ściany, które w najwyższych miejscach dochodzą do 10 metrów wysokości. Ponieważ lessy są jednocześnie bardzo żyzne to cały teren porasta bujny las. Korzenie drzew opuszczają się po stromych ścianach tworząc rodzaj kurtyn. To malowniczy widok, który jednocześnie sprawia, że miejsce to wydaje się tajemnicze.

Wąwóz Królowej Jadwigi 2 fot Andrzej Kołacz

Wąwóz Królowej Jadwigi jest pochyły, ale idzie się po nim wygodnie. Dookoła wznoszą się jasnobrązowe ściany, nad którymi króluje zieleń drzew i krzewów. Znaleźć tu można kilkanaście pomnikowych drzew takich jak jesion, klon, dąb, lipa drobnolistna czy rzadko spotykana ciepłolubna wisienka karłowata. Tą ostatnią zaobserwować można w miejscach zacisznych, a jednocześnie stosunkowo dobrze nasłonecznionych. Ciekawostką przyrodniczą Wąwozu jest występująca na nasłonecznionych stokach roślinność stepowa.

W wąwozie, wśród krzewów znajdują swoje siedziby różne gatunki ptaków, które swoim śpiewem umilają spacery. Stając w ciszy można także zaobserwować uwijających się wśród gałęzi skrzydlatych mieszkańców tego miejsca. Jednocześnie jednak należy bacznie spoglądać pod nogi. Ciepłe podłoże wybierają bowiem często do odpoczynku żmije.

Wąwóz Królowej Jadwigi jest miejscem, które podlega ciągłym przemianom. Proces erozji nie zakończył się bowiem z chwilą wypłukania wąwozu. Wprost przeciwnie. Proces ten trwa nadal powodując jego pogłębienie. Dlatego, jeżeli ktoś przez kilka czy kilkanaście lat nie był w Sandomierzu może znaleźć niektóre miejsca zmienionymi. Tym bardziej, że podczas gwałtownych opadów dochodzi czasem do osuwania się lessowych skarp. Nie sprawia to jednak, że miejsce to jest mniej atrakcyjne. Wprost przeciwnie. Wąwóz Królowej Jadwigi to wspaniałe miejsce na spacer kończący zwiedzanie miasta.

Zobacz też:

Zabytki Sandomierza

About Agnieszka Wisniewska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top