Nowości
Home / Szlaki turystyczne / Szlaki górskie / Wędrówka tatrzańską Ceprostradą
Wędrówka tatrzańską Ceprostradą

Wędrówka tatrzańską Ceprostradą

Tatry są zdecydowanie najbardziej wymagającymi oraz niebezpiecznymi górami na obszarze Polski, lecz istnieje na tym terenie kilka tras, które nie powinny sprawić większych trudności turystom. Wędrując po tatrzańskich ścieżkach spotkałem się z dosyć lekceważącym określeniem „Ceprostrada”, dotyczącym części szlaku żółtego łączącego Dolinę Rybiego Potoku z Doliną Pięciu Stawów Polskich. Według mnie jest to jedna z najpiękniejszych widokowo tras, z kulminacją na Szpiglasowym Wierchu, liczącym 2172 m n.p.m. wysokości. Chciałbym zachęcić do odbycia wycieczki, której część będzie stanowił właśnie ten odcinek.

Wędrówkę rozpoczynamy przy parkingu w Palenicy Białczańskiej, do której można łatwo dostać się z Zakopanego oraz okolicznych miejscowości, prywatnymi busami, które jeżdżą tu nawet co kilkadziesiąt minut. Popularną asfaltową drogą im. Oswalda Balzera, za znakami koloru czerwonego, docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza, których nazwa upamiętnia sprowadzenie do Polski prochów poety w 1891 r. Zaraz za nimi znajduje się skrzyżowanie ze szlakiem zielonym, który zaczyna się przy położonym poniżej Schronisku PTTK im. Wincentego Pola, do którego można dojść w około 15 minut. Za znakami zielonymi kamienistą drogą wkraczamy w malownicza Dolinę Roztoki, kilkakrotnie przekraczając spieniony potok, od którego dolina ta wzięła swoja nazwę. Po prawej stronie widoczne są granie Wołoszyna, z charakterystyczną Turnią nad Szczotami (1741 m). Docieramy do skrzyżowania ze szlakiem czarnym, który prowadzi stromo pod górę wprost do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. My podążamy dalej szlakiem zielonym, gdyż pozwoli nam to obejrzeć sławny wodospad Wielka Siklawa – jest to najpotężniejszy wodospad w całych Tatrach (około 70 m wysokości). Ścieżka dochodzi do szlaku niebieskiego, którym podchodzimy do schroniska.

Popularna „Piątka” jest powojennym obiektem, wybudowanym w urokliwym miejscu, tuż nad brzegiem Przedniego Stawu. Liczba miejsc noclegowych w pokojach wynosi 68 ale niejednokrotnie w sezonie letnim turystów jest tylu, że muszą nocować w śpiworach na werandzie budynku. Należy pamiętać, że jest to najwyżej położone schronisko w górach Polski.

Po odpoczynku wracamy na szlak niebieski, który prowadzi brzegami Przedniego Stawu, Małego Stawu i największego w Tatrach Wielkiego Stawu, u podnóży Koziego Wierchu (2291 m) – najwyższej góry w Polsce. Czarny szlak prowadzący na ten szczyt zaczyna się w miejscu nazywanym Nowym Solniskiem. Na rozdrożu ze szlakiem żółtym, opuszczamy znaki koloru niebieskiego i wałem osadów morenowych przechodzimy pomiędzy Wielkim Stawem a Czarnym Stawem, na południowy bok Doliny Pięciu Stawów Polskich.

W tym momencie rozpoczyna się wspinaczka widokową „Ceprostradą” na Szpiglasową Przełęcz. Ścieżka początkowo prowadzi łagodnymi zakosami, a następnie coraz bardziej stromo, aby po pewnym czasie osiągnąć łańcuchy, które stanowią również nie lada atrakcję. Warto zaopatrzyć się w rękawiczki, które uchronią dłonie przed brudem i chłodem oraz zapewnią odpowiednią przyczepność – doskonale sprawdzają się robocze rękawiczki z gumowanymi powierzchniami wewnętrznymi. Początkowy odcinek tej ścieżki nosi miano Szpiglasowych Perci, a nazwa ta związana jest z działaniami górników na tym terenie (niem. Spiessglas – antymonit).

Osiągamy siodło Szpiglasowej Przełęczy, skąd w kilka minut możemy dotrzeć na szczyt Szpiglasowego Wierchu. Jest to miejsce, w które często się powraca, gdyż dookolna panorama z tego punktu na zawsze pozostaje w pamięci turystów. Na północy widzimy m.in. Dolinę Pięciu Stawów Polskich w całej okazałości oraz Czerwone Wierchy, Świnicę (2301 m), Kozi Wierch i Granaty. Na wschodzie zaś można wyróżnić m.in. Miedziane (na pierwszym planie – 2233 m), Morskie Oko, czy Czarny Staw pod Rysami. Przesuwając się dalej na południe zaś widzimy Rysy (2503 m), Wysoką (2560 m), Mięguszowiecki Szczyt Wielki (2438 m) oraz Koprowy Wierch (2364 m). Przy dobrej widoczności widać stąd nawet wierzchołek Krywania (2496 m). Na zachodzie natomiast najbardziej okazała jest piękna Dolina Koprowa, u wylotu której znajdują się Ciemnosmerczyńskie Stawy. Nie sposób opisać tu szczegółowo widoku rozciągającego się z tego miejsca, warto natomiast ujrzeć go samemu.

Schodzimy już łagodniejszymi zakosami w dół, w Dolinę Rybiego Potoku, w kierunku Morskiego Oka. Po drodze w całej okazałości ukazuje nam się monumentalny Mnich (2067 m) oraz tzw. Wrota Chałubińskiego, do których prowadzi szlak czerwony.

Osiągamy wreszcie Morskie Oko, na brzegu którego usytuowane jest tzw. Nowe Schronisko oraz Stare Schronisko, w budynku dawnej wozowni z końca XIX w. Według legend Morskie Oko miało być połączone z Adriatykiem podziemnymi korytarzami, w wyniku czego, w wodach jeziora znajdowano szczątki okrętów oraz ryby morskie. Przy schronisku wchodzimy na asfaltową drogę, której odcinkiem szliśmy na początku wycieczki i za znakami koloru czerwonego wracamy do Palenicy Białczańskiej.

Nie licząc asfaltowego odcinka szlaku, trasa ta jest bardzo malownicza i pozwala na zwiedzenie dwóch ciekawych dolin tatrzańskich. Co sprawniejsi turyści mogą tą wycieczkę odbyć w jeden dzień, lecz trzeba ją rozpocząć bardzo wcześnie rano, gdyż czas przejścia trasy, bez odpoczynków, wynosi około 9h. Dwa schroniska mijane po drodze, umożliwiają odpoczynek oraz nocleg, aczkolwiek warto wcześniej zarezerwować w nich pokój, gdyż bywają one często zapełnione przez turystów.

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

One comment

  1. Witam, bardzo ciekawe. Czekam na więcej!
    Pozdrawiam !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top