Nowości
Home / Slider / Wielkanoc w Toskanii
Wielkanoc w Toskanii

Wielkanoc w Toskanii

Coraz częściej, korzystając z możliwości jakie daje nam świat, decydujemy się na to, by spędzać święta niekoniecznie w domu. Decydujemy się na wyjazd w jakieś urokliwe miejsce, w Polsce lub za granicę. Święta poza domem mają ten plus, że zazwyczaj omija nam konieczność wielogodzinnych przygotowań, z czego zwłaszcza cieszą się kobiety. Dziś zaproponujemy Wam ciekawy kierunek dla świątecznych wojaży – włoską Toskanię.

Dlaczego Toskania?

Święta wielkanocne we Włoszech bardzo różnią się od polskiej tradycji, a Toskania jest idealnym miejscem wypoczynku dla całej rodzinnej. To jeden z tych regionów Włoch, które urzekają wszystkich. W Toskani miejsce dla siebie znajdą zarówno osoby, które wiosenne wyjazdy traktują jako okazję do szusowania na stokach, wielbiciele pieszych wędrówek, jak i osoby, które najbardziej lubią poznawać kolejne miasta. Toskania ma także bardzo bogatą ofertę agroturystyczną, która pozwoli nam spędzić święta w prawdziwie rodzinnej atmosferze i podpatrzeć miejscowe tradycje „od kuchni”.

Jak świętuje się Wielkanoc w Toskanii?

„Włosi sami dość chętnie wyjeżdżają na Wielkanoc poza miejscem zamieszkania – nie zdziwmy się więc, jeśli trudno będzie nam znaleźć wolne miejsca w hotelu tuż przed samą Wielkanocą” – mówi Ewa Bagińska, właścicielka strony http://wakacjewtoskanii.pl/ - „Jednak i tak na pewno spotka nas zaskoczenie, jeśli chodzi o celebrację świąt. W wielki piątek w wielu miasteczkach i wsiach organizuje się inscenizacje Drogi Krzyżowej, a zamiast naszej rezurekcji Włosi chodzą na veglia pasquale – czyli nocne czuwanie z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę.”

Jak mówi Ewa, kolejnym zaskoczeniem dla wielu Polaków będzie świąteczne menu. Przede wszystkim – najważniejszym posiłkiem nie jest śniadanie, lecz obiad, na który podaję się „agnello” – czyli jagnię. Innym, tradycyjnym daniem, jest „colomba” – rodzaj babki w kształcie gołębia. Na stole raczej nie zobaczymy jajek, choć również we Włoszech są one symbolem odradzającego się życia. Jednak nie są tak popularne jak u nas.

Włosi nie święcą również pokarmów. Nie przywiązują także aż takiego dużego znaczenia do dekoracji oraz zwyczajów – nie zdziwmy się – nie zobaczymy na stołach rzeżuchy, barwnych króliczków oraz baranków z masła. Jednak z drugiej strony Wielkanoc we Włoszech to doskonała okazja, by wziąć udział w obrzędach, zwłaszcza, że z Toskanii jest bardzo blisko do Rzymu i w Wielką Niedzielę możemy zaplanować wyprawę właśnie tam. Dla osób niewierzących natomiast będzie to doskonała okazja, by zakosztować typowego włoskiego „dolce vita” – okres Wielkanocy to dla tego narodu najczęściej znak do rozpoczęcia sezonu piknikowego.

About Andrzej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top