Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Wigierski Park Narodowy
Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy

Jeżeli chcemy znaleźć w Polsce miejsce jak najmniej skażone przez działalność człowieka powinniśmy się wybrać na Suwalszczyznę. Dzika przyroda wygrywa tu na razie z wszechobecną nowoczesnością.   To teren wyróżniający się ciekawą polodowcową rzeźbą. Jej nieodłącznym elementem są mniejsze i większe jeziora ukryte wśród morenowych wzgórz. Porasta je puszcza, która wraz z Puszczą Białowieską oraz obszarami leśnymi na Litwie i Białorusi stanowi największy na Nizinie Środkowoeuropejskiej zwarty kompleks leśny.

Na południowy wschód od Suwałk leży jedno z większych jezior w rejonie, Wigry. W 1989 roku w jego okolicach utworzono Wigierski Park Narodowy. Jest to jeden z największych parków narodowych w kraju. Zajmuje powierzchnię blisko piętnastu tysięcy hektarów. Chroni unikalny krajobraz polodowcowy oraz porastającą go szatą roślinną.

Cała powierzchnia parku znajduje się na nizinie. Nie są to jednak tereny płaskie. Urozmaicają je niewysokie morenowe wzniesienia. Mają one kształt wałów i stożków . Przecinają je rynny polodowcowe, będące dolinami dość krótkich, ale bystrych rzek. W podobnych rynnach powstały także wąskie, głębokie jeziora. Przez wieki wiele z nich zaczęło ulegać spłyceniu na skutek tworzenia się torfu, który zalegał ich dna. Z czasem zamiast jezior powstały głębokie torfowiska pokryte charakterystyczna roślinnością.

Główne bogactwo parku to jeziora. Tworzą one różnorodne ekosystemy uzależnione od naświetlenia, szaty roślinnej oraz podłoża, na którym powstały. Największe jest oczywiście Jezioro Wigry. Charakteryzuje się ono urozmaiconą linią brzegową. Posiada ona liczne większe i mniejsze wyspy oraz  zatoki, które latem pokrywają morza trzcin. Wokół Wigier skupia się główny ruch turystyczny na terenie parku.

Większość powierzchni parku porastają lasy. Zachowały one swój puszczański charakter, choć człowiek  prowadził tu ożywioną gospodarkę od czasów średniowiecznych. Oprócz lasów w parku znaleźć można łąki, torfowiska, a także pola uprawne, pastwiska oraz sady.

Zwiedzanie Wigierskiego Parku Narodowego

Ze względu na zróżnicowanie terenu Wigierski Park Narodowy to świetne miejsce do uprawiania turystyki aktywnej. Znajduje się tu 245 kilometrów lądowych szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych. Ofertę wzbogacają liczne ścieżki edukacyjne, dzięki którym poznawać można przyrodę tego obszaru, jej funkcjonowanie, a także stworzone przez człowieka środowisko kulturowe. W pobliżu szlaków zlokalizowano kilkanaście platform i wież widokowych służących do podziwiania widoków oraz podglądania natury. Swoje miejsce w parku znajdą też wodniacy. Przez tutejsze akweny poprowadzono szlaki kajakowe. Dodatkową atrakcją może być możliwość podziwiania jeziora Wigry z pokładu statków wycieczkowych.

Uzupełnieniem oferty edukacyjnej parku jest Muzeum Wigier znajdujące się w Starym Folwarku na brzegu Jeziora Wigry. Tutejsza ekspozycje pokazuje w jaki sposób doszło do wytworzenia się ciekawej rzeźby tego terenu. Pozwala to lepiej zrozumieć zachodzące na tym terenie procesy geologiczne. Oprócz geologii w muzeum poznać też można florę i faunę parku. Dodatkowo Muzeum wyposażone jest w salę laboratoryjną, w której przeprowadzać można zajęcia edukacyjne.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top