Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Woliński Park Narodowy
Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy

Urwiste morskie klify, pod którymi rozbijają się z hukiem morskie fale to jeden z najbardziej malowniczych obrazków z polskiego Wybrzeża. I choć to właśnie z nim kojarzony jest ten rejon, to znaleźć je w rzeczywistości można zaledwie w kilku miejscach. Jednym z nich jest Wyspa Wolin, której spora część objęta jest ochroną w ramach istniejącego od 1950 roku Wolińskiego Parku Narodowego.

Położenie Wolińskiego Parku Narodowego

Wolin to największa polska wyspa. Wraz z położoną na południowy zachód od niej deltą rzeki Świny stanowią unikalny kompleks krajobrazowy i przyrodniczy. To tu występuje najwyższe w Polsce wybrzeże klifowe porośnięte charakterystycznymi dla niego zespołami roślinnymi. Ich różnorodność oraz rzadkość występowania sprawiły, że park narodowy powołano tu do życia bardzo wcześnie.

Park obejmuje zachodnią część wyspy Wolin, południowe skraje wyspy Uznam z jeziorem Wicko oraz wsteczną deltą Świny z kilkunastoma mniejszymi wyspami będącymi ostojami ptactwa wodnego. Klifowe wybrzeże podmywane jest przez morskie  fale i co roku cofa się o około metr. Najwyższe klifowe wzniesieni, Góry Kawcza i Gosań osiągają wysokość około 100 metrów nad poziomem morza. Gosań jest także świetnym punktem widokowym na Bałtyk. Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć Świnoujście oraz niemieckie porty Ahlbeck i Heringsdorf. U podnóży klifów znajduje się kamienista i dość wąska plaża, a ich wierzchowiny porasta należąca do rzadkości na naszym Wybrzeżu buczyna pomorska. W lasach porastających wyspę Wolin znaleźć też można jedyną występującą w Polsce lianę – wiciokrzew pomorski.

Choć Woliński Park Narodowy kojarzony jest przede wszystkim z klifowym wybrzeżem, to występują tu także odmienne krajobrazy. Zachodnia część parku obejmuje bowiem skrawki  wyspy Uznam z jeziorem Wicko oraz deltę Świny z licznymi wyspami. To kraina niskich, porośniętych trzcinami i liściastym lasem brzegów z licznymi obszarami bagiennymi. Delta Świny oraz Jezioro Wicko narażone są na ciągły dopływ słonej wody z Bałtyku.  Dzięki temu ich brzegi oraz wyspy porasta należąca do rzadkości w Polsce roślinność słonolubna.

Atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego

Teren Wolińskiego Parku Narodowego jest miejscem atrakcyjnym pod względem turystycznym. Przez jego teren wytyczono liczne szlaki i ścieżki przyrodnicze, które pozwalają na poznanie jego unikalnej przyrody i krajobrazów. Najważniejsze z nich to czerwony Szlak Nadmorski oraz niebieski szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim. Dużą popularnością cieszy się także zagroda pokazowa żubrów znajdująca się niedaleko Międzyzdrojów. Obok niej mieszczą się także woliery z drapieżnymi ptakami, w tym z orłem bielikiem, który jest symbolem Parku. W naturalnym środowisku ptaki te występują w okolicach klifowego wybrzeża. Ich siedliska są jednak wyłączone z możliwości eksploracji ze względu na bezpieczeństwo ptaków.

Na południu wyspy Wolin znajduje się kolejna atrakcja Parku,  Jeziorko Turkusowe. Powstało ono w użytkowanym przez Niemców wyrobisku kredowym. Wody jeziorka przybierają w słońcu niespotykany zielonkawo- niebieski odcień. W Parku znajdą coś dla siebie także miłośnicy historii. Znaleźć tu można na przykład Grodzisko Lubin, będące pozostałością po wczesnośredniowiecznym grodzie oraz ekspozycję tajnej niemieckiej broni V3, która prezentowana jest w bunkrze w Międzyzdrojach- Zalesiu. W czasie II wojny światowej funkcjonował tu tajny poligon doświadczalny.

Siedzibą władz Wolińskiego Parku Narodowego są gwarne Międzyzdroje. Obok niej znajduje się Muzeum Przyrodnicze Parku, gdzie zgromadzono zbiory związane z flora i fauną, a także nadmorskimi krajobrazami.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top