Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Zamek Kamieniec
Zamek Kamieniec

Zamek Kamieniec

Każdy chyba słyszał o utworze Zemsta Aleksandra Fredry i przynajmniej w zarysach potrafi powiedzieć o czym ona opowiada. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że opisane przez autora perypetie oparte są na prawdziwej historii. Historii Zamku Kamieniec – Odrzykoń koło Krosna w województwie podkarpackim.

Określenie dokładnego położenia zamku nastręcza nieco trudności ponieważ leży on na pograniczu dwóch miejscowości Czarnorzeki w gminie Korczyna oraz Odrzykonia. Najłatwiej dojechać tu właśnie od Czarnorzek, z trasy która z północy przez Prządki sprowadza do Krosna. Zamek, a właściwie jego ruiny widoczne są już z oddali. Co ciekawe, przy dobrej widoczności można je podziwiać na tle dalekich Tatr.

Historia zamku rozpoczyna się w połowie XIV wieku. Z tego czasu pochodzą pierwsze o nim wzmianki. Znajdował się on od początku w prywatnych rękach. Był własnością Moskarzewskich, którzy z czasem zaczęli używać nazwiska Kamienieccy dla podkreślenia, że zamek jest ich gniazdem rodowym. Gościł tu w tym czasie Władysław Jagiełło, który objeżdżał południowe ziemie swego królestwa. Od początku też zamek był stale rozbudowywany. Najstarszą część stanowił zamek górny, otoczony przez zamek średni i dolny oraz podzamcze.

Z czasem jednak Kamienieccy popadli w kłopoty finansowe i odsprzedali dolną część zamku Bonerom. To właśnie było praprzyczyną późniejszych sporów, które się o niego toczyły. W wyniku przekazania majątku i sprzedaży na przełomie XVI i XVII wieku dolna część zamku należała do Firlejów a górna do Skotnickich. I to właśnie miedzy nimi wybuchł gwałtowny spór. Dotyczył on użytkowania zamkowej studni oraz wody, która z zamku górnego spływała do dolnego. Adwersarze w swoich działaniach posuwali się znacznie dalej niż do wyzwisk i drobnych złośliwości. Jednej nocy na przykład Skotnicy wycięli Firlejom cały sad. Rozburzano też zamkowe mury, demontowano rynny i czyniono ogólnie sporo rejwachu, który śledziła cała okolica. Spór zakończył się dopiero w 1638 roku ślubem Mikołaja Skotnickiego i Zofii Skotnickiej.

kamieniec1

A skąd Fredro znał te historię? Otóż w 1828 roku ożenił się z Zofią z jabłonowskich, spadkobierczynią części zamku. Stał się więc jego współwłaścicielem. A na zapisy sporu natrafił w dawnych aktach zamkowych i tak go zafascynowały, że po stanowił stworzyć ich literacką wersję.

Jednak kiedy Fredro stawał się właścicielem Kamieńca czasy świetności miał on już za sobą. Odbudowano go jeszcze po potopie szwedzkim ale już w I połowie XVIII wieku był w zasadzie ruiną. W czasie konfederacji barskiej stacjonowały tu oddziały polskie, które wydatnie przyczyniły się do dalszego zrujnowania zamczyska. Zanim popadł w całkowitą ruinę stał się jeszcze po powstaniu listopadowym schronieniem dla obłąkanego Jana Machnika w Dukli, który posłużył Sewerynowi Goszczyńskiemu za pierwowzór Króla Zamczyska.

Rujnacja zamku nie oznaczała jednak, że nie miał on właściciela. Wśród jego właścicieli z XIX i początków XX wieku wymienić można choćby słynną rodzinę Szeptyckich, z której wyszedł późniejszy generał oraz grekokatolicki patriarcha Lwowa oraz Starowieyskich, z której wywodził się miedzy innymi malarz Franciszek Starowieyski.

Dziś zamek znajduje się w prywatnych rękach i jest udostępniony do zwiedzania. Właściciele wynajmują też malownicze ruiny na imprezy okolicznościowe. Po przeprowadzeniu prac renowacyjnych udało się powstrzymać dalsze rozpadanie się murów, a monumentalne ruiny są charakterystycznym elementem krajobrazu okolic Krosna. Z tarasu widokowego roztacza się piękny widok na Beskid Niski, Bieszczady, a czasem nawet na Tatry.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top