Nowości
Home / Bez kategorii / Jak zaplanować finanse na wyjazd?
Jak zaplanować finanse na wyjazd?

Jak zaplanować finanse na wyjazd?

Marzysz o dalekich podróżach, ale brak ci gotówki? Próbujesz oszczędzać, ale nic z tego nie wychodzi? Przeczytaj parę dobrych rad, dzięki którym łatwiej będzie ci sfinansować duży wydatek, bez potrzeby zaciskania pasa.

 

Systematycznie oszczędzaj

 

Niestety, jeżeli nie chcesz brać kredytu lub pożyczki, nie ma innej drogi do osiągnięcia celu niż nauka systematycznego oszczędzania. Łatwiej jest pisać, a trudniej wykonać: musisz mieć świadomość, że oszczędzanie jest pomysłem na dłuższy okres czasu. Decyzja o sposobie gromadzenia gotówki musi więc zapaść z wyprzedzeniem, najlepiej w chwili gdy na brak dodatkowych środków nie narzekamy.

 

Najprostszą drogą do znalezienia idealnej dla siebie drogi oszczędzania jest samodzielne dokonanie przeglądu produktów bankowych, np. przy udziale rankingów finmarket.pl:

 

  •          Lokaty terminowe – propozycja dla osób, które nie mają w sobie wyrobionego nawyku systematycznego, comiesięcznego odkładania gotówki na wybrany cel. Lokaty są rodzajem umów podpisywanych z bankami, w myśl których w zamian za przechowywanie określonej ilości gotówki (ranking finmarket.pl pokazuje, że już od 500 zł), klient takiej oferty otrzymuje zwrot określonego procentu (wg. finmarket.pl na chwilę obecną do ok. 4,5% w skali roku) zainwestowanych środków. Lokaty charakteryzują się pewnymi ograniczeniami w odniesieniu do sposobu dysponowania takimi środkami. Zazwyczaj mówi się, że pieniądze są „zamrożone”, wycofanie środków przed terminem często obłożone jest pewnymi restrykcjami, np. utratą naliczonego procentu. Lokaty terminowe to dobry pomysł na finansowanie dalekosiężnych planów wakacyjnych. Kiedy przyjdzie lato i pojawią się pierwsze, atrakcyjne oferty last minute, dzięki zamrożonej kwocie nie będziesz się musiał zastanawiać, skąd wziąć pieniądze na taki wakacyjny wyjazd.
  •          Konta oszczędnościowe – są równie popularne jak lokaty, z tą różnicą, że zazwyczaj są niżej oprocentowane. Konta oszczędnościowe oferują niemalże pełną swobodę w dysponowaniu gromadzonymi środkami, właściciel może z niego korzystać w miarę swobodnie (pod pewnymi ograniczeniami, np. limicie wypłat w miesiącu). W przeciwieństwie do lokaty, pieniądze na konto oszczędnościowe można wpłacać w dowolnym momencie – co sprzyja idei systematycznego oszczędzania.

A na wycieczce – mądrze wydatkuj zgromadzone pieniądze

Powołując się na tytułowy wyjazd, poddaj weryfikacji stan zgromadzonych środków, np. pod kątem aktualnych kursów walut. Pamiętaj, że ciężko jest mówić o dobrej zabawie gdy ciągle musisz się zamartwiać o stan swoich finansów. Dobrze jest planować finanse z pewnym buforem bezpieczeństwa – z pewnością będziesz doskonale wiedział co zrobić z posiadaną nadwyżką.

About Andrzej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top